VARSITY DUAL RECORD 12 - 3
12.02.21 | Columbus Dual . . . . . . . . . Grand Island 49 Columbus 25
12.04.21 | Kearney High Invite . . . . . . . Champions
12.10-
12.11.21 | Council Bluffs Classic . . . . . . 8th Place
12.14.21 | North Platte Dual . . . . . . . . . Grand Island 42 North Platte 27
12.17-
12.18.21 | Flatwater Fracas . . . . . . . . . Dual Record 6 - 2 (3rd Place)
Grand Island 63 Seward 9
Grand Island 72 Gretna 6
Grand Island 33 Bennington 32
Grand Island 54 Cheyenne East, WY 18
Grand Island 42 Lincoln Southwest 30
Grand Island 35 Papillion-LaVista 42
Grand Island 30 Hastings 36
Grand Island 37 Blair 33
12.29-
12.30.21 | Rumble on the Red . . . . . . . . 36th Place
01.15.22 | HAC Championships . . . . . . . 3rd Place
01.22.22 | Bishop Heelan Invite . . . . . . Champions
01.27.22 | Hastings Dual . . . . . . . . . . . Grand Island 49 Hastings 12
01.29.22 | Norfolk Invite . . . . . . . . . . . Champions
02.03.22 | Kearney Dual . . . . . . . . . . . Grand Island 43 Kearney 24
02.05.22 | State Dual Championships . . . Dual Record 2 - 1 (Runner-Up)
Grand Island 45 Columbus 31
Grand Island 45 Papillion-LaVista 27
Grand Island 24 Millard South 43
02.12.22 | District A2 Championships . . . Champions
12 State Qualifiers
106 Alex Gates (Champion)
113 Javier Pedro (2nd Place)
120 Madden Kontos (3rd Place)
126 Ein Obermiller (Champion)
132 Cristian Cortez (3rd Place)
138 Dane Arrants (2nd Place)
145 Tyler Salpas (4th Place)
152 Alex Dzingle (3rd Place)
160 Hudson Oliver (Champion)
170 Justyce Hostetler (2nd Place)
195 DeAndre Brock (3rd Place)
285 Zach Pittman (3rd Place)
02.17 -
02.19.22 | State Championships . . . . . . 5th Place
4 State Medalists
106 Alex Gates (2nd Place)
113 Javier Pedro (5th Place)
126 Ein Obermiller (3rd Place)
132 Cristian Cortez (5th Place)
12.04.21 | Kearney High Invite . . . . . . . Champions
12.10-
12.11.21 | Council Bluffs Classic . . . . . . 8th Place
12.14.21 | North Platte Dual . . . . . . . . . Grand Island 42 North Platte 27
12.17-
12.18.21 | Flatwater Fracas . . . . . . . . . Dual Record 6 - 2 (3rd Place)
Grand Island 63 Seward 9
Grand Island 72 Gretna 6
Grand Island 33 Bennington 32
Grand Island 54 Cheyenne East, WY 18
Grand Island 42 Lincoln Southwest 30
Grand Island 35 Papillion-LaVista 42
Grand Island 30 Hastings 36
Grand Island 37 Blair 33
12.29-
12.30.21 | Rumble on the Red . . . . . . . . 36th Place
01.15.22 | HAC Championships . . . . . . . 3rd Place
01.22.22 | Bishop Heelan Invite . . . . . . Champions
01.27.22 | Hastings Dual . . . . . . . . . . . Grand Island 49 Hastings 12
01.29.22 | Norfolk Invite . . . . . . . . . . . Champions
02.03.22 | Kearney Dual . . . . . . . . . . . Grand Island 43 Kearney 24
02.05.22 | State Dual Championships . . . Dual Record 2 - 1 (Runner-Up)
Grand Island 45 Columbus 31
Grand Island 45 Papillion-LaVista 27
Grand Island 24 Millard South 43
02.12.22 | District A2 Championships . . . Champions
12 State Qualifiers
106 Alex Gates (Champion)
113 Javier Pedro (2nd Place)
120 Madden Kontos (3rd Place)
126 Ein Obermiller (Champion)
132 Cristian Cortez (3rd Place)
138 Dane Arrants (2nd Place)
145 Tyler Salpas (4th Place)
152 Alex Dzingle (3rd Place)
160 Hudson Oliver (Champion)
170 Justyce Hostetler (2nd Place)
195 DeAndre Brock (3rd Place)
285 Zach Pittman (3rd Place)
02.17 -
02.19.22 | State Championships . . . . . . 5th Place
4 State Medalists
106 Alex Gates (2nd Place)
113 Javier Pedro (5th Place)
126 Ein Obermiller (3rd Place)
132 Cristian Cortez (5th Place)