VARSITY DUAL RECORD 13 - 2
11.29.18 | Columbus Dual . . . . . . . . . Grand Island 31 Columbus 30
12.07 -
12.08.18 | Council Bluffs Classic . . . . . 8th Place
12.14 -
12.15.18 | Flatwater Fracas . . . . . . . . Dual Record 7 - 1 (Runner-Up)
Grand Island 58 Bennington 13
Grand Island 39 Northwest 33
Grand Island 78 Lincoln Southeast 0
Grand Island 72 Centura 3
Grand Island 79 Lincoln Southeast 0
Grand Island 43 Hastings 20
Grand Island 35 Manhattan 32
Grand Island 27 Kearney 35
12.21.18 | Kearney High Invite . . . . . . 3rd Place
01.03.19 | North Platte Dual . . . . . . . . Grand Island 52 North Platte 16
01.05.19 | Rollin Dyer Tournament . . . 3rd Place
01.12.19 | HAC Championships . . . . . . 3rd Place
01.18 -
01.19.19 | Top of the Rockies . . . . . . . 12th Place
01.24.19 | Aurora Dual . . . . . . . . . . . . Grand Island 48 Aurora 24
01.26.19 | Norfolk Invite . . . . . . . . . . Runner-Up
01.29.19 | Hastings Dual . . . . . . . . . . Grand Island 36 Hastings 34
02.02.19 | State Dual Championships . . Dual Record 2 - 1 (5th Place)
Grand Island 30 Lincoln East 39
Grand Island 46 Papillion-LaVista South 30
Grand Island 30 Columbus 29
02.09.19 | Districts (A-4) . . . . . . . . . . Runner-Up
12 State Qualifiers
106 Juan Pedro Jr. (Runner-Up)
113 Blake Cushing (Champion)
120 Kael Kingery (4th)
126 Brody Arrants (3rd)
132 Kolby Lukasiewicz (3rd)
138 Tyler Salpas (3rd)
145 Izaiah Deras (4th)
152 Jake Sheldon (4th)
160 Alexzaiah Deras (3rd)
182 Oscar Richter (Runner-Up)
195 Daylon Keolavone (Champion)
285 Ethan McPhillips (Champion)
02.14 -
02.16.19 | State Championships . . . . . 7th Place
4 State Medalists
106 Juan Pedro Jr. (3rd)
113 Blake Cushing (3rd)
182 Oscar Richter (6th)
285 Ethan McPhillips (3rd)
12.07 -
12.08.18 | Council Bluffs Classic . . . . . 8th Place
12.14 -
12.15.18 | Flatwater Fracas . . . . . . . . Dual Record 7 - 1 (Runner-Up)
Grand Island 58 Bennington 13
Grand Island 39 Northwest 33
Grand Island 78 Lincoln Southeast 0
Grand Island 72 Centura 3
Grand Island 79 Lincoln Southeast 0
Grand Island 43 Hastings 20
Grand Island 35 Manhattan 32
Grand Island 27 Kearney 35
12.21.18 | Kearney High Invite . . . . . . 3rd Place
01.03.19 | North Platte Dual . . . . . . . . Grand Island 52 North Platte 16
01.05.19 | Rollin Dyer Tournament . . . 3rd Place
01.12.19 | HAC Championships . . . . . . 3rd Place
01.18 -
01.19.19 | Top of the Rockies . . . . . . . 12th Place
01.24.19 | Aurora Dual . . . . . . . . . . . . Grand Island 48 Aurora 24
01.26.19 | Norfolk Invite . . . . . . . . . . Runner-Up
01.29.19 | Hastings Dual . . . . . . . . . . Grand Island 36 Hastings 34
02.02.19 | State Dual Championships . . Dual Record 2 - 1 (5th Place)
Grand Island 30 Lincoln East 39
Grand Island 46 Papillion-LaVista South 30
Grand Island 30 Columbus 29
02.09.19 | Districts (A-4) . . . . . . . . . . Runner-Up
12 State Qualifiers
106 Juan Pedro Jr. (Runner-Up)
113 Blake Cushing (Champion)
120 Kael Kingery (4th)
126 Brody Arrants (3rd)
132 Kolby Lukasiewicz (3rd)
138 Tyler Salpas (3rd)
145 Izaiah Deras (4th)
152 Jake Sheldon (4th)
160 Alexzaiah Deras (3rd)
182 Oscar Richter (Runner-Up)
195 Daylon Keolavone (Champion)
285 Ethan McPhillips (Champion)
02.14 -
02.16.19 | State Championships . . . . . 7th Place
4 State Medalists
106 Juan Pedro Jr. (3rd)
113 Blake Cushing (3rd)
182 Oscar Richter (6th)
285 Ethan McPhillips (3rd)